29 Ağustos 2015 Cumartesi

Tatlı Yalan - Jamie McGuire

Kendini beğenmiş, katı ve acımasız Thomas Maddox, istihbarat bürosunun sahip olduğu en iyi ajandı. Ne kadar hayat kurtarmış olursa olsun, bir tanesi için eli kolu bağlıydı: Küçük kardeşi Travis hapis cezasıyla karşı karşıyaydı. Travis'in tek kurtuluş şansı mafyayla olan sıra dışı bağıydı. Thomas, kardeşi Travis'i kurtarabilmek için FBI ile bir anlaşma yapmıştı.

Liis Lindy işiyle evli, inatçı ve cüretkâr bir FBI ajanıydı ve her nasıl oluyorsa Thomas'ı yumuşatabilen tek kişiydi. Bu da onu Thomas'a eşlik edecek ideal kişi haline getiriyordu. Bir çift gibi görünerek Travis ve Abby'nin bir plajda yapılacak yemin tazeleme törenine katılacak ve Travis'e artık FBI için çalışması gerektiği haberini vereceklerdi. Fakat görevleri sona erip de artık rol yapmalarına gerek kalmadığında ne olacaktı?


Maddox Kardeşler serisinin bu ikinci kitabında, gizemli Thomas Maddox'un dünyasını tanıyacak ve bu anlaşılması güç adamın ilk aşkı olmasa bile son aşkı olmanın ne kadar güzel olabileceğini göreceğiz.

Tatlı Sır, serinin ilk kitabı, Thomas için baya üzücü bir şekilde sona ermişti. Bu nedenle ikinci kitap herkes için merak konusu oldu. Thomas'ı nasıl üzgün bir şekilde bıraktıysak aynı şekilde bu kitaba başlıyoruz. Sevdiği kadın kardeşiyle birlikte, bu nedenle evinden uzaklaşıp ailesini ziyaret etmeyi bırakıyor. Bu stresini, üzüntüsünü ajanlık yaptığı FBI’daki çalışanlardan çıkarıyor. İş yerinde sinirli, herkese çatan bir insan olup çıkıyor. 

Diğer yandan Liis, San Diego’ya atanmış bir ajan. Chicago’daki hayatını, nişanlısını, geride bırakıp bu şehre taşınıyor. Taşındığı ilk gecede evine oldukça yakın bir bara gidiyor ve burada oldukça yakışıklı bir adamla tanışıyor. Liis ona karşı bir çekim hissediyor ve böylece geceyi Liis’in evinde geçiriyorlar. Ama sürprizler ardı ardına geliyor. Bu gizemli yakışıklı üst komşusu ! Tabi sadece bu kadarla kalmıyor. Adının Thomas olduğunu söyleyen bu yakışıklı ile Liis sabah çok büyük sürprizle karşılaşıyor. Thomas, Liis’in patronu !

Bildiğiniz üzere Tatlı Bela’da Travis başına çok büyük bir dert açmıştı. Thomas onu bu durumdan kurtaracak için bir seçenek buluyor. Ya FBI ajanı olucak ya da hapise giricek. Bakalım Travis hangisini seçecek ? 

Yorumuma gelecek olursak, bu ay yeni yetişkin açısından berbat bir ay geçirdim. Okuduğum kitaplar beni hayal kırıklığa uğrattı. Özellikle Çirkin Aşk. O yüzden Tatlı Yalan’a başlamadan önce beklentilerimi düşük tuttum. Ve bu sayede okurken gerçekten çok keyif aldım. İlk önce şu duruma değinmek istiyorum. Çirkin Aşk’da ‘iki kişiyi de aynı derecede sevmek’ kavramı beni çıldırtmış ve kitaba acayip gıcık olmama neden olmuştu. Bir kişinin iki kişiyi de sevmesi, aşık olması… Çok saçma. Tatlı Yalan ise tam tersini savunuyor. Bu durum kitabı sevmemde önemli bir etkendi. 

Bu kitaptaki her bir karakter çok eğlenceli tiplerdi. Yan karakterleri çok sevdim ya. Özellikle Val… Tepkilerine gülmeden duramıyorsunuz. Thomas’a gelicek olursak Maddoxlar arasında en sevdiğim karakter oldu. Çok kötü şeyler yaşadı ve birçok konuda da kendini suçladı. Okurken bunları geride bırakmasını o kadar çok istiyorsunuz ki. Liis’de aynı şekilde Jamie'nin kitaplarındaki en sevdiğim kadın karakter. Cami’ye zaten biraz gıcık olmuştum Tatlı Sır’ı okurken ama Tatlı Yalan’ı okurken ona olan hislerim biraz gıcık olmaktan nefret etmeye terfi etti. Çok sinir bir karakter. Abby’i de hiç sevme. Ama Liis güçlü, komik, öyle görünmese de duygusal… 

Genel olarak kitabı beğendim. Kolay okunabilen, eğleceli, duygusal, güzel bir kitaptı. Bazı diyaloglar vardı ki gülmekten yarılırsınız. Böyle esprili dilli kitapları seviyorum. Ayrıca duygusallığı abartmayan...Gerçi sonu çok klişeydi ama yapıcak birşey yok. Çoğu ‘new adult’ ve ‘young adult’ da karşılaştığımız durum. 


Bu arada bir sonraki kitap, Beautiful Sacrifice, ikizlerden Taylor’ın hikayesini anlatıyor. Bu kitapta çok az Taylor ve Falyn ile karşılaşmıştık ve gerçekten merak uyandıran bir çift. Yabancı Yayınları bizi çok bekletmez diye umuyorum. 

1 yorum:

  1. Mimlendin: http://kitapsahilim.blogspot.com.tr/2015/09/garip-sorular-etkinligi.html
    Umarım katılırsın ^_^

    YanıtlaSil